Папа Александар VI

(Пренасочено од Родриго Борџија)

Александар VI (лат. Alexander PP. VI; 1 јануари 1431 - 18 август 1503) — римски папа од 11 август 1492 до 18 август 1503[1]. Тој е најконтроверзниот секуларен папа во периодот на ренесансата. Бил внук на првиот шпански папа Алфонсо ди Борџија.

Alexander VI
Родено име Родриго де Борџија
Папа од 11 август 1492
Папа до 18 август 1503
Претходник Папа Инокентиј VIII
Наследник Папа Пиј III
Роден 1 јануари 1431
Хатива, Валенсија, Шпанија
Починал 18 август 1503
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Наводи

уреди