Роберт Хофштатер (англиски: Robert Hofstadter; 5 февруари 191517 ноември 1990) — американски физичар и добитник на Нобеловата награда за физика во 1961 (заедно со Рудолф Месбауер) „за пионерските изучувања на расејувањето на електроните во атомските јадра и откритијата за структурата на нуклеоните“.[1][2]

Роберт Хофштатер
Роден(а)5 февруари 1915(1915-02-05)
Њујорк, САД
Починал(а)17 ноември 1990(1990-11-17) (возр. 75)
Стенфорд, Калифорнија, САД
НационалностСАД Америкацен
ПолињаФизика
УстановиСтенфордски универзитет
Пенсилваниски универзитет
ОбразованиеЊујоршки градски колеџ
Принстонски универзитет
Познат поЕлектронска дифракција
Атомско јадро
Натриум јодидно светкање
Поважни наградиНобелова награда за физика (1961)
Национален научен медал (1986)
Дираков медал (1987)
СопружникНенси (Гиван) Хофштатер
(3 деца) (1920-2007)
Потпис

Животопис уреди

Хофштатер се родил во еврејско семејство[3][4] во Њујорк на 5 февруари 1915. Син на полски имигранти, Луис Хофштатер, трговец, и Хенриета Кенигсберг.[5] Тој одел во основно и средно училиште во Њујорк и се запишал во Њујоршкиот градски колеџ, дипломирајќи во 1935 на дваесет годишна возраст и бил награден со Кенјонова награда за математика и физика. Тој исто така добил стипендија од фондацијата „Чарлс А. Кофин“ од компанијата Џенерал Електрик, која му овозможила да го посетува факултетот во Принстонскиот универзитет, каде тој магистрирал, а набрзо и докторирал на дваесет и три годишна возраст.[6] Тој своите постдокторски студии ги извел во Пенсилванискиот универзитет и бил доцент (професор асистент) во Принстонскиот универзитет пред да се придружи на Стенфордскиот универзитет. Хофштатер предавал во Стенфорд од 1950 до 1985.

Во 1942 се оженил со Ненси Гиван (1920-2007), жител на Балтимор (Мериленд).[7] Заедно имале три деца:

"Erdős" бројот на Роберт Хофштатер е 5.[10]

Опус уреди

Талиумско активиран натриум јодиден детектор на гама-зраци уреди

Во 1948 Хофштатер поднел патент за ова, за детекција на јонизирачко зрачење од овој кристал.[11][12] Овие детектори се широко користени за детекција на гама-зраци до ден денес.

Измислување на ферми (единица) и нобелово предавање во 1961 уреди

Роберт Хофштатер го измислил терминот ферми (единица), симбол fm, [13] во чест на италијанскиот физичар Енрико Ферми (1901–1954), еден од основачите на јадрената физика, во документ од 1956, објавен во весникот „Ревизија на модерната физика“, со наслов „Електронска дифракција и јадрена структура“.[14] Терминот е широко употребуван од јадрени и честични физичари. Кога Хофштатер бил награден со Нобеловата награда за физика во 1961, дополнително се појавува текстот на неговото нобелово предавање од 1961, „Електронско-расејувачкиот метод и неговата примена во структурата на јадрата и нуклеоните“ (декември 11, 1961).[15]

Комптонската опсерваторија за гама-зраци и телескопот EGRET уреди

Во неговите неколку последни години, Хофштатер се заинтересирал за астрофизиката и го применил своето познавање на сцинтилатори во дизајнирање на телескопот за гама-зраци (EGRET) на Комптонската опсерваторија за гама-зраци именувана по соработникот нобеловец по физика (1927), Артур Комптон. Одделот за физика на Стенфордскиот универзитет го истакнува Хофштатер како „принципиелен научник кој ја развил комптонската опсерваторија“.[16]

Почести и награди уреди

Објавени дела уреди

Технички извештаи:

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 R. W. McAllister & Robert Hofstadter, "Elastic Scattering of 188 MeV Electrons from Proton and the Alpha Particle," Physical Review, V102, p. 851 (1956).
 2. 2,0 2,1 Robert Hofstadter, "The Electron Scattering Method & its Application to the Structure of Nuclei and Nucleons Архивирано на 24 април 2016 г.," Nobel Lectures, Physics 1942-1962, pp. 560-581, Elsevier Pub. Co., Amsterdam-London-New York (Dec 1961).
 3. „Dr. Robert Hofstadter, U.S. Jewish Scientist, Wins 1961 Nobel Prize“. Jewish Telegraphic Agency. November 3, 1961. Посетено на 20 October 2013.
 4. „Robert Hofstadter biography“. NNDB. Посетено на 20 October 2013.
 5. „Guide to the Robert Hofstadter Papers“. Посетено на 5 November 2014.
 6. „Robert Hofstadter biography“. Посетено на 5 November 2014.
 7. 2007 obituary to Nancy Givan Архивирано на 24 март 2012 г. from Stanford university.
 8. Doug Hofstadter's dedication to 'I am a strange loop'.
 9. „National Academy of Sciences biography“. Архивирано од изворникот на 2001-06-28. Посетено на 2015-03-22.
 10. „Some Famous People with Finite Erdös Numbers“. Okland University. Посетено на 7 December 2013.
 11. [1]
 12. %5Bhttp://www.nap.edu/openbook.php?record_id=10169&page=163%5D
 13. „American National Standard for Metric Practice“. IEEE Standards Library. IEEE/ASTM SI 10-2010 (Revision of IEEE/ASTM SI 10-2002). IEEE: 78. 11 April 2011. doi:10.1109/IEEESTD.2011.5750142. ISBN 978-0-7381-6533-2. Посетено на 18 February 2014.
 14. Hofstadter, Robert, Department of Physics, Stanford University, Stanford, California, "Electron Scattering and Nuclear Structure," Rev. Mod. Phys. 28, 214–254 (1956) © 1956 The American Physical Society
 15. „Hofstadter, Robert, "The electron-scattering method and its application to the structure of nuclei and nucleons," Nobel Lecture (December 11, 1961)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-24. Посетено на 2015-03-22.
 16. „The Hofstadter Memorial Lectures“. Stanford University. Архивирано од изворникот на 2012-10-24. Посетено на 7 December 2013.

Надворешни врски уреди