Марна Скрка (Рич)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Марна Скрка

Карта

Местоположба 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833
Основни податоци
Место Рич
Општина Струмица
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Марна Скркаархеолошко наоѓалиште во Рич, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко време. На 2 км североисточно од селото има рид со надморска височина од 870 м. На зарамнетото плато со димензии од 100 × 70 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди[1].

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069