Ченчиште (Рич)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ченчиште

Карта

Местоположба 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833
Основни податоци
Место Рич
Општина Струмица
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ченчиштеархеолошко наоѓалиште во Рич, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко време. На 300 м јужно од селото, на блага падина покрај реката Бела, во нивите на Георгиеви, на простор од околу 200 × 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. При обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти и повеќе парчиња топена железна руда[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069