Рицгероде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.

Рицгероде
Градски дел во Мансфелд
Грб на Рицгероде
Рицгероде is located in Германија
Рицгероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 320 м
Население 87  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Координати 51°36′29″N 11°17′46″E / 51.60806° N; 11.29611° E / 51.60806; 11.29611Координати: 51°36′29″N 11°17′46″E / 51.60806° N; 11.29611° E / 51.60806; 11.29611