Ристо Шеќерински

македонски архитект

Ристо Шеќерински (28 март 1927 во Штип5 август 2016 во Штутгарт) — македонски архитект.[1]

Ристо Шеќерински
Роден 28 март 1927
Штип, Кралство Југославија
Починал 5 август 2016(2016-08-05) (возр. 89)
Штутгарт,  Германија
Националност Македонец
Занимање архитект

Животопис

уреди

Дипломирал на Архитектонскиот факултет во Белград во 1951 година кај професорот Богдан Несторов. Живеел и работел во Скопје во проектантското претпријатие „Проектант“ (до 1956 година). Се преселил во Нови Сад и во Белград каде работел како проектант до 1963 година, а потоа работел во Швајцарија и во Германија како слободен архитект. Во Германија останал до крајот на својот живот.

Проектирал објекти со разни намени, од кои преовладуваат станбените објекти. Позначајни реализации во Македонија:

  • Административен објект на ул. „11 Октомври“ во Скопје (урнат во 1963 при земјотресот); и
  • Неколку станбени блокови во Скопје (1952-1955).
    • Станбен блок на аголот од бул. „Кочо Рацин“ и ул. „11 Октомври“; и
    • Станбен блок на ул. „Орце Николов“ (за универзитетските вработени).

Учествувал на повеќе архитектонски конкурси од 1951-1991 година на кои освоил повеќе од 10 први награди. Покрај со архитектурата се бавел и со изработка на многу акварели и разни цртежи.[2]

Негово дело е зградата наречена „Тоблероне“ во Белград во населбата Карабурма, изградена во 1963 година.

Наводи

уреди
  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Шијаковиќ“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1651. Text "series " ignored (help)
  2. „Ристо Шеќерински / 1927 – 2016 – МАРХ“ (англиски). Посетено на 2023-10-30.