Рио Негро (покраина)

Рио Негро (шпански: Río Negro) е покраина во Аргентина, сместена на северниот раб од Патагонија. Се граничи со покраините Чубут, Неукен, Мендоза, Лапампа и Буенос Аирес. На исток излегува на Атлантикот.

Рио Негро

Грб
Главен град Виедма
Површина 203,013 km²
Население 552,822 (2001)
Густина 2,72/km²
Гувернер Мигел Саиз
Демоним Рионегрин (Rionegrino)
ISO 3166-2 AR-R
Provincia de Río Negro, Argentina.png
Топологија на северна Патагонија.

Географија и климаУреди

На северот од Патагонија, реката Лимај служи како природна граница со Неукента на запад, и реката Колорадо и Ла Пампа на север.

Плодните долини на Андите примаат повеже од 2000 мм годишни врнежи од дожд, додека другиот дел едвај 200 мм. летата претежно се топли, но во зима снег може да се забележи на островите Чоеле Чоел.

СтопанствоУреди

Економијата во покраината е сконцентрирана на земјоделството по тековите на големите реки. Тука се произведува околу 40% од вкупното аргентинско производство на јаболка и сокови.

Рибарството во Атлантикот има годишен улов на 11.000 тони на риба и 8.000 на друга морска храна. Голем дел оди за извоз.

ТуризамУреди

Има две главни туристички места: Андите и Атлантскиот брег.

 
Поглед на Нахуел Хуапи езерото и градот Барилоче

Административна поделбаУреди

Провинцијата е поделена на 13 департмани (departamentos).

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди