Чубут (шпански: Provincia del Chubut, велшки: Talaith Chubutis) е покраина во јужниот дел на Аргентина. Името на покраината доаѓа од јазикот на народот Техуелче, т.е. зборот chupat, што значи „искрено“. Но постои и збор chupat кој е сличен со шпанскиот збор chupar, што значи „цица“ (или народно, „пие алкохол“).

Чубут (Chubut)
Главен град Роусон
Површина 224,686 km²
Население 413,237 (2001)
Густина 1.84/km²
Гувернер Марио дес Невес
Демоним Чибутанец (Chubutense)
ISO 3166-2 AR-U

Карактеристична е по тоа што има доста велшко население, потомци на некогашните доселеници.

Административна поделба уреди

Поровинцијата е поделена на 15 департмани (departamentos).

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди