Неукен (шпански: Neuquén) е покраина во Аргентина, сместена во западниот дел на земјата, а во северниот дел на Патагонија. Се граничи со покраините Мендоса на север, Рио Негро на југоисток, и Чиле на запад .

Неукен


Coat of Arms

Главен град Неукен
Површина 94,078 km²
Население 474,155 (2001)
Густина 5.0/km²
Гувернер Хорхе Сапаг
Демоним {{{demonym}}}
ISO 3166-2 AR-Q
Вулкан во Неукен

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на 16 департмани departamentos.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди