Ринглебен (Кифхојзер)

Ринглебен (германски: Ringleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Франкенхаузен.

Ринглебен
Место во Бад Франкенхаузен
Селската црква во Ринглебен
Селската црква во Ринглебен
Селската црква во Ринглебен
Грб на Ринглебен
Ринглебен (Кифхојзер) во рамките на Германија
Ринглебен (Кифхојзер)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Бад Франкенхаузен
Основни податоци
Површина 15,14 км2
Надм. височина 125 м
Население 828  (31 декември 2017)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 03466
Координати 51°22′0″N 11°13′0″E / 51.36667° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.36667; 11.21667Координати: 51°22′0″N 11°13′0″E / 51.36667° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.36667; 11.21667

Географија уреди

Местоположба уреди

Ринглебен се наоѓа помеѓу широката долина на Унштрут и ридскиот масив Кифхојзер. Градот Артерн е оддалечен 5 километри, додека Бад Франкенхаузен околу 10 километри, а градот Зангерхаузен во соседната покраина Саксонија-Анхалт, околу 12 километри.

Надворешни врски уреди