Ридер (Германија)

Ридер (германски: Rieder) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 декември 2013 е дел од градот Баленштет. Помеѓу 1 јануари 2011 и 19 февруари 2013 била дел од градот Кведлинбург.[1]

Ридер (Германија)
Место во Баленштет
Грб на Ридер (Германија)
Ридер (Германија) is located in Германија
Ридер (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Баленштет
Основни податоци
Површина 21,41 км2
Надм. височина 231 м
Население 1.788  (31 декември 2012)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039485
Портал www.rieder-harz.de
Координати 51°44′N 11°10′E / 51.733° N; 11.167° E / 51.733; 11.167Координати: 51°44′N 11°10′E / 51.733° N; 11.167° E / 51.733; 11.167

НаводиУреди