Реч

поранешно реканско село на територијата на денешна Општина Гостивар


Реч — историско село во областа Река, северозападна Македонија, денес во атарот на с. Бродец, Општина Гостивар. Жителите биле Македоци-Шкрети од православна и исламска вероисповед, заведувани како „Албанци“.

Реч
Реч во рамките на Македонија
Реч
Местоположба на Реч во Македонија
Реч на интерактивна карта

Карта

Координати 41°47′05″N 20°38′11″E / 41.78472° СГШ; 20.63639° ИГД / 41.78472; 20.63639Координати: 41°47′05″N 20°38′11″E / 41.78472° СГШ; 20.63639° ИГД / 41.78472; 20.63639
Општина Гостивар
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 1.245 м
Реч на општинската карта

Атарот на Реч во рамките на општината
Реч на Ризницата

Географија Уреди

Селото се наоѓало во областа Горна Река, во подножјето на Кораб по горното течение на Радика, меѓу остатоците на селата Штировица и Стрезимир.

Историја Уреди

Во XIX век Реч е заведено како мешано христијанско-муслиманско „албанско“ (впрочем македонско) село во Реканската каза. Според „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ во 1873 г. Реч се води како село со 30 домаќинства, чии жители се 93 православни „Албанци“.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото имало 150 жители „Арнаутихристијани и 140 „Арнаути“ муслимани.[3]

Според цариградскиот митрополит Поликарп Дебарски и Велешки во 1904 г. Реч имал 12 „српски“ куќи[4], иако ова несомнено е пропаганда. Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. христијанското население на Реч (Retch) се состоело од 72 „Албанци“.[5]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 174-175.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 264.
  4. Записник на митрополитот Поликарп, 25 февруари 1904 г.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 184-185.