Рангсдорф

општина во Германија

Рангсдорф (германски: Rangsdorf) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Во близина има аеродром од каде на 20 јули 1944 полетал Клаус фон Штауфенберг во неуспешниот обид за убиство на Адолф Хитлер кај Волчја дупка (Wolfsschanze).

Рангсдорф
Грб на Рангсдорф
Рангсдорф is located in Германија
Рангсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Рохер (СлДП)
Основни податоци
Површина 33,72 км2
Надм. височина 36 м
Население 11.423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 339 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15834
Повик. бр. 033708
Портал www.gemeinde-rangsdorf.de
Местоположба на Рангсдорф во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°16′59″N 13°25′59″E / 52.28306° СГШ; 13.43306° ИГД / 52.28306; 13.43306Координати: 52°16′59″N 13°25′59″E / 52.28306° СГШ; 13.43306° ИГД / 52.28306; 13.43306

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)