Наму или Намо (маршалски: Nam̧o[1]) — корален атол во Тихиот Океан составен од 54 островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и претставува една од општините во државата. Атолот има вкупна површина од 6.27 км2 и лагуна од 397 км2. Атолот се наоѓа околу 62 км југозападно од Кваџалејн. Според податоците од 1998 година, атолот има население од 801 жител.

Наму
Сателитска снимка на Наму.
Географија
МестоТихи Океан
Координати07°59′00″N 168°10′25″E / 7.98333° СГШ; 168.17361° ИГД / 7.98333; 168.17361
АрхипелагРалучки Острови
Вкупно острови51
Површина6,27 км2
Управување
Демографија
Население801 (1998)
Етнички групиМаршалци

Историја

уреди

Во 1884 година Лае бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година атолот станал дел од независни Маршалски Острови.

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди