Лае (маршалски: Lae[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од 20 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и претставува една од општините во државата. Атолот има вкупна површина од 1.5 км2 и лагуна од 17.7 км2. Атолот се наоѓа на околу 47 км источно од Уџае. Според податоците од 1998 година на атолот живееле 319 жители. Надморската височина на атолот е 3 метри.

Лае
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати08°56′10″N 166°14′15″E / 8.93611° СГШ; 166.23750° ИГД / 8.93611; 166.23750
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови20
Површина1,5 км2
Управување
Демографија
Население319 (1998)
Етнички групиМаршалци

Историја уреди

Во 1884 година Лае бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година атолот станал дел од независни Маршалски Острови.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди