Намдрик или Наморик (маршалски: Nam̧dik[1]) е корален атол во Тихиот Океан составен од две островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и сочинува една од општините во државата. Атолот има вкупна површина од 2.8 км2 и лагуна од 8.4 км2. Според податоците од 1998 година, на атолот живееле 814 жители. Намдрик се наоѓа 145 км југозападно од Џалуит и 117 км северозападно од Ебон. Поголемото островче на атолот го носи името Намдрик и двете островчиња се поврзани со корален гребен.

Намдрик
Сателитска снимка на атолот
Географија
МестоТихи Океан
Координати05°37′00″N 168°07′00″E / 5.61667° СГШ; 168.11667° ИГД / 5.61667; 168.11667
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови2
Површина2,8 км2
Управување
Демографија
Население814 (1998)
Етнички групиМаршалци

Историја уреди

Германија во 1884 тврдела дека Наморик е под нивна контрола, како и останатите Маршалски Острови. По Првата светска војна островот бил под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Со независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди