Ронгелап (маршалски: Ron̄ļap[1]) или Наморик е корален атол во Тихиот Океан составен од 61 островче. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови и сочинува една од општините во државата. Вкупната површина на атолот е 21 километар квадратен, а лагуната има 2.600 километри квадратни. Атолот е познат по американската водородна бомба која била тестирана во тој регион во 1954 година.

Ронгелап
Rongelap.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати11°19′N 166°47′E / 11.317° СГШ; 166.783° ИГД / 11.317; 166.783
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови61
Површина8,0 км2
Управување
Демографија
Население19 (1998)
Етнички групиМаршалци

ИсторијаУреди

Германија во 1884 тврдела дела Ронгелап е под нивна контрола, како и останатите Маршалски Острови. По Првата светска војна островот бил под јапонска управа, а по Втората светска војна под американска управа. Со независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди