Уџеланг (маршалски: Wūjlan̄[1]) е ненаселен корален атол во Тихиот Океан составен од 30 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Атолот има вкупна површина од 1.86 километри квадратни и лагуна од 185.94 километри квадратни. Атолот е на 217 км југоисточно од Еневетак, под чија општина и се наоѓа атолот.

Уџеланг
Ujelan.jpg
Сателитска снимка на Уџеланг.
Географија
МестоТихи Океан
Координати9°49′20″N 160°54′0″E / 9.82222° СГШ; 160.90000° ИГД / 9.82222; 160.90000
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови30
Површина1,86 км2
Управување
Демографија
Население0

ИсторијаУреди

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава. Атолот станал емиграциски центар на луѓето од Еневетак (преселување поради нуклеарни тестирања од Западните Сили), па така во 1947 имал население од 145 а во 1973 342 жители. Сепак населението се вратило на Еневетак во 1980 година и островот повторно станал ненаселен.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди