Либ (маршалски: Ellep[1]) е остров во Тихиот Океан. Островот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Островот има 0.93 километри квадратн и надморска височина од 3 метри. Островот сочинува една од општините во државата и според податоците од 1998 година има население од 115 жители.

Либ
Географија
МестоТихи Океан
Координати8°19′N 167°25′E / 8.317° N; 167.417° E / 8.317; 167.417
АрипелагРалички Острови
Вкупно острови1
Површина0,93 км2
Управување
Демографија
Население115 (1998)
Етнички групиМаршалци

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди