Ронгерик или Ронгдрик (маршалски: Ron̄dik[1]) е ненаселен корален атол во Тихиот Океан составен од 17 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Атолот е оддалечен околу 200 км источно од Бикини. Вкупната површина на атолот е 1.68 км2, а лагуната има 144 км2.

Ронгерик
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати11°20′N 167°27′E / 11.333° СГШ; 167.450° ИГД / 11.333; 167.450
АрхипелагРалички Острови
Вкупно острови22
Површина1,68 км2
Управување
Демографија
Население0

Историја уреди

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава.

По американските јадрени тестирања на Бикини, населението било преселено на Ронгерик за краток период. Меѓу Маршалците атолот е познат по приказните за Демините-девојчиња од Уџае, кои влијаеле атолот да биде ненаселен.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди