Разград

Флаг на РазградРазград

Бугарија Бугарија

Население 33.238[1]
Површина Километар квадратен
Административна поделба Разградска област
Регистарска ознака PP (BG)
Мрежно место www.razgrad-bg.org/ Архивирано на 18 мај 2007 г.
Градоначалник Денчо Боjaџиев
Надморска висина 200 m
Координати: 43° 32′ С, 26° 31′ И

Разград (бугарски: Разград) — град во североисточниот дел на Бугарија. Сместен е во долината на реката Бели Лом. Градот е административен центар на истоимената општина и на Разградска област. Во средновековието се нарекувал Хрсград, по името на словенскиот бог Хрс. Во градот се наоѓа џамиjaта “Ибрахим паша” (1616) и саат кулата (негов симбол). Во Разград живее бројно турско население.

Археолошкиот резерват “Абритус” е со териториja од 1000 дка и е споменик на културата. Местото е од римската епоха (I-IV в.). Проучувани се некрополата со гробови од II-IV в., тврдината од III в., темели на згради и др. Од времето на император Дериj Траjан се и 835-те (4 кг) златни монети од V век, откриени во тврдината. Се наоѓат во историскиот музеj во Разград.

Според последниот попис од 2007 година, во општината живееле 70 743 жители, од кои:

Бугари (68,93%) Турци (27,47%) Роми (2,77%) Останати (0,83%)

Во 2011 градот имал 33.238 жители.

Надворешни врскиУреди

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.