Разград (бугарски: Разград) — град во североисточниот дел на Бугарија. Сместен е во долината на реката Бели Лом. Градот е административен центар на истоимената општина и на Разградска област. Во средновековието се нарекувал Хрсград, по името на словенскиот бог Хрс. Во градот се наоѓа џамиjaта “Ибрахим паша” (1616) и саат кулата (негов симбол). Во Разград живее бројно турско население.

Разград
Разград
град
Skyline of Разград
Знаме на РазградГрб на Разград
Разград is located in Бугарија
Разград
Разград
Местоположба на Разград во Бугарија
Координати: 43°32′27.22″N 26°31′43.75″E / 43.5408944° СГШ; 26.5288194° ИГД / 43.5408944; 26.5288194Координати: 43°32′27.22″N 26°31′43.75″E / 43.5408944° СГШ; 26.5288194° ИГД / 43.5408944; 26.5288194
ЗемјаБугарија
ОбластРазград
ОпштинаРазград
Управа
 • ГрадоначалникДенчо Бојаџиев (БСП)
Површина
 • Вкупна92,85 км2 (35,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000270000000270 м
Население (2022)
 • Вкупно32,917[1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.(+359) 84
Мреж. местоrazgrad.bg

Археолошкиот резерват “Абритус” е со териториja од 1000 дка и е споменик на културата. Местото е од римската епоха (I-IV в.). Проучувани се некрополата со гробови од II-IV в., тврдината од III в., темели на згради и др. Од времето на император Дериj Траjан се и 835-те (4 кг) златни монети од V век, откриени во тврдината. Се наоѓат во историскиот музеj во Разград.

Според пописот од 2022 година, во градот живеале 32,917[2].

НаводиУреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.
  2. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врскиУреди

Збратимени градовиУреди