Добредојде!

Здраво, Алиса Селезньова, и добредојде на Википедија! Благодариме за Вашите придонеси. Се надеваме дека Ви се допадна местото и одлучивте да останете. Еве некои страници кои можат да Ви бидат од помош:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето и во тоа што сте википедијанец! Ве молам потпишувајте ги вашите пораки на страниците за разговор користејќи четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако ви треба помош, видете Портал/Помош, слободно обратете ми се мене, или поставете го прашањето на оваа страница и ставете {{помош}} пред прашањето. Повторно, добредојде! --Kiril Simeonovski 10:41, 16 септември 2008 (UTC)

Прва бугарска држава уреди

Здраво. Ја прочитав статијата за Првата бугарска држава, којашто штотуку ја уредивте и мислам дека е добра со исклучок на тоа што недостасуваат внатрешни врски. Сепак, главната работа е (нема да коментирам дали статијата намерно илиненамерно е уредена денес) тоа што во статијата не се наведени доволно книги како извори, статии и др. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:57, 7 август 2009 (UTC)

P.S.Гледам дека статијата е превод на истоимената статија на Википедија на бугарски јазик. Претпоставувам дека знаете дека на Википедија на македонски, а порано и на Википедија на бугарски се водеа постојани спорови за одредени историски настани и историски личности. Овде, на Википедија на македонски постои општа согласност дека со наведувањето на книги од бугарски автори со националистичка содржина го нарушуваат НГТ правилото, па затоа би Ве замолил да се оградите од наведувањето на вакви извори.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:00, 7 август 2009 (UTC)

Ако бугарските извори нарушуваат НГТ, тоа значи дека и македонските jа нарушуваат. Затоа би Ве замолила да наведете западни. Поздрав, --Алиса Селезньова (разговор) 16:44, 7 август 2009 (UTC)

Харалампие, „источници“ и др. тролувања уреди

Гледам дека Ви стана интересно во овие реверт игри и на Вас. Очигледно си ја браните каузата, но ќе Ве замолам прво да си го измете дворот пред својата куќа, а после на „пафкате“ кај соседите. Еве ви распоред: тука, тука, тука, и тука. Ако сте заинтересирани можам слободно да Ви доделам уште некоја задача. Или можеби сепак полесно Ви е побугарчувањето на македонските села (кои очигледно Ви се опсесија). Благодарам--Р ашо  16:53, 7 август 2009 (UTC)

Ако забележите статија без извори, молам побарајте ги со шаблон (штом видите таква во бугарската википедија, слободно направете го). Меѓу другото, сметам дека апсолутно се недопустливи лични напади от типот на квалификации за „тролување“ и тоа по повод ставање на шаблон „без извори“ на статија која НЕМА извори. Молам.--Алиса Селезньова (разговор) 17:10, 7 август 2009 (UTC)

Рашо, Мико цело утро ме молеше да го блокирам. Го посоветував да се потруди на бугарската википедија да го прави истото, ама овде е поинтересно. Овде доколку го блокирам ќе тој биде жртва, а тоа е поинтересно за муабет во споредба со додавање на референци. Како и да е јас го ценат тоа што тие се трудат нашата википедија да на направат поквалитетна, ама бугатската не се трудат да ги предупредат читателите дека информациите кои ги преведуваат се без извори.
  • Во бугарската вики истите статии се без референци. Таму читателот може лесно да се збуни. Затоа поработете на прочистување на сопствениот двор прво.
  • Покрај ова и за Алиса збор-два: ТОЈ ШТО ВИКИПЕДИЈА ЈА РАЗБИРА КАКО СИГУРЕН ИЗВОР НА ИНФОРМАЦИИ ГРЕШИ. Затоа не се возбудувајте и не мислите дека овде нешто ќе докажете.
    ;-) --Wikimk (разговор) 17:19, 7 август 2009 (UTC)


Види Wikimk, ова денес е актуелно. Сите ќе те молат за бан, за после да бидат жтрви. Сите тие се Спаски Митрови. А за одговорот на Алиса, би рекол само дека кај се видело никулец да мора да има извори. --Р ашо  17:30, 7 август 2009 (UTC)

Рашо, Знам. Јас за тоа сефте прочитав утрово. Ама денес за да блокирам некого ќе треба да ми платат. ;-) Јас не сум за жртви и за маченици и тука е проблемот.
Туку имам идеја! Ај направи 3-4 реверта за да те блокирам тебе на 2-3 часа. :-) Што велиш? Барем знам дека нема да се осеќаш како жртва или маченик. Ќе биде на шала. :-) Хе, хе... Кажи ако си за. --Wikimk (разговор) 17:42, 7 август 2009 (UTC)
Денес нешто ми се пишува, па не сакам блок. Ај кога ке ми биде досадно. Инаку сега им пишав тука, па можеби ке ми бапнат еден бан. BTW сега сум исклучиво на Комонс, каде средувам и имам неколку стотина слики кои треба да ги подигнам. --Р ашо  17:49, 7 август 2009 (UTC)
Да ти кажам прави и јас не сум денес во некој mood за блокој али си велам да не ми помине денот без ништо. :-) Пријатна забава. --Wikimk (разговор) 18:22, 7 август 2009 (UTC)
Јас навистина не разбирам зошто поставување на шаблон „без извори“ на статија која НЕМА извори е молба за блок или тролување. Повторувам, ако видите статија без извори (вклучително и на било која друга википедија), ве молам, поставете соодветен шаблон. Гледам, дека во статијата за Харалампие Поленаковиќ веќе има извори и тоа е целта на шаблонот - одлично. Википедија и по медицинските прашања исто така предупредува, дека не е лекар со шаблон и тоа е нормално, не дека некој ќе се заблуди (како што никој нема да се заблуди дека У е сигурен извор на информација).--Алиса Селезньова (разговор) 18:18, 7 август 2009 (UTC)

Здраво, Алиса. Ќе Ве амолам ако може после секоја н ооуредена статија, на страницата за разговор да го додавате шаблонот страница за разговор (Видете го насловот на оваа секција). Со, тоа поставувате стандарди и правила, кои треба да се почитуваат при водењето на дискусија на страницата. Благодарам. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:51, 9 август 2009 (UTC)

Добро. Веке ќе го додавам. Поздрав, --Алиса Селезньова (разговор) 15:01, 9 август 2009 (UTC)

Warrning уреди

Hello dear user! I was extremely shocked when I saw this comment of yours and believe me this is considered as serious cross wiki harassment, not only to one person, but to the whole Macedonian Wiki-community. I cannot believe that one person that is contributing to this Wikipedia (obviously by someone's help) can say such things. I would like to warn you about this and please stop spreading nationalistic ideas since it is not good for you and for this wiki-community.
PS:This supports my idea that the group of users that are part of the Wiki Project Macedonia on the BG Wiki share the same irredentistic and nationalistic medieval ideas. And believe me, if you have read something other than BG books, you would not have that hystorical confusion. Thanks--Никола Стоіаноски 21:35, 9 август 2009 (UTC)
I don't see anything shocking - I just wanted a source for a statement. I didn't know that assuming to have different point of view from another user is harassment (another thing I did in my post). Contributing obviously by someone's help? But my contributions are mainly adding Bulgarian interwiki! Warning me for wanting sources and calling me "трол" for putting template to the article that has no sources is unusual practice for me.--Алиса Селезньова (разговор) 06:54, 10 август 2009 (UTC)
And yes, I ask for some words when I'm writing here but as I see not very successful [1] :)) Извинете за грешките, но не го зборувам много напредно и не ми оди добро македонскиот литературен jaзик.--Алиса Селезньова (разговор) 07:01, 10 август 2009 (UTC)

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година уреди

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:10, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Извор уреди

[http://www.albanianhistory.net/texts20_2/AH1921_3.html When the Ottoman Parliament was dissolved, Ismail Kemal Bey set off for Europe and I for Kosovo. We agreed to keep in contact through the British Consulate in Skopje. When I arrived in Skopje, the first thing I had to do was to take a real step towards an agreement between the Albanians and Macedonians. I went to meet Mr Pavlof, one-time deputy for Skopje in Turkish times and later Bulgarian ambassador to Prince Wied in 1914. This is the gist of what I told him: “Since the 1908 Constitution, the Turks have been and are committing massacres in Albania and Macedonia. They have never shown any respect for the rights of the Albanians and Bulgarians. The terror that they are exerting is getting worse and worse and they are pursuing exclusively pan-Turkish policies. I believe that the time has come to throw off this cruel yoke by means of a joint uprising with a view to creating an autonomous Albanian-Macedonian state. I think it is really important that we not lose this opportunity and I am sure that we will come out victorious if you agree to take part in the uprising, even if only when you see that the Albanians are winning.” Mr Pavlof replied as follows: “Your proposal is of such importance that I cannot give you an answer without my sending an envoy to Sofia and without orders from our Committee headquarters. The branch in Skopje has no authority to take decisions on such an important issue. Please give me time until my representative gets back.”] --Јоханес Климакус (разговор) 15:15, 6 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

Благодарам - не знам како сам го пропуштила (при тоа со опцијата Find in this page). Можеш да го одбележи името на секцијата сепак. :)--Алиса Селезньова (разговор) 15:16, 7 декември 2011 (CET)Одговори[одговори]

Покана за Вики средба уреди

На 2 март 2012 година (петок), со почеток во 20.00 часот, во кафулето EveryDay во Скопје, ќе се одржи Вики средба на која уредувачите на википедија на македонски јазик и нејзините корисници ќе имаат прилика да се дружат и разговараат за теми од заеднички интерес. Се радуваме што во изминатиот период уредувавте на википедија и со задоволство ве покануваме на средбата. Повеќе информации за средбата може да најдете тука, односно за локацијата на кафулето - http://g.co/maps/qq7q5. Поздрав. Brest-bot (разговор) 18:03, 1 март 2012 (CET)Одговори[одговори]