Прогестерон

хемиско соединение

Прогестеронот е хормон кој се секретира од жолтото тело од јајчниците. Тој има значајна улога во текот на бременоста. Прогестеронот е најчесто произведени некои растенија од фамилијата Диоскореа. Диоскореата произведува големи количества од стероидот диосгенин diosgenin кој во лабораториски услови може да се претвори во прогестерон.

Прогестерон
Клинички податоци
Заштитени имињаУтрогестан, Кринон
Бременосна
категорија
Начин на
примена
орално
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостпродолжено впивање, полураспад: 25-50 часа
Врзување за белковините96%-99%
Метаболизамхепар
Полувреме на елиминација34,8-55,13 часа
Екскрецијаренално
Назнака
CAS-број57-83-0
ATC кодG03DA04
DrugBankAPRD00700
Хемиски податоци
ФормулаC21H30O2
Моларна маса314.46
Физички податоци
Точка на топење126 °C (259 °F)
Специфична ротација[α]D
  (провери)

Познато е и дека растението Juglans regia може да го синтетизира прогестеронот.[1]

Прогестеронот е откриен од страна на четири истражувачки групи истовремено.[2][3][4][5]

Како и другите стероиди, прогестеронот се состои од четири меѓусебно поврзани јаглеводородни прстени. Како и сите други стероидни хормони, прогестеронот е хидрофобен.

Метаболизам Уреди

Метаболизмот на прогестеронот се одвива брзо и екстензивно, најголем дел во црниот дроб,[6][7][8] иако ензимите кои го метаболизираат исто така се експресираат во мозокот, кожата, и разни други екстрахепатални ткива.[9][10] Прогестеронот има полуживот на елиминација од околу 5 минути во циркулацијата.[6] Метаболизмот на прогестеронот е комплексен, и може да формира дури 35 различни метаболити кога се внесува орално.[8][11] Прогестеронот е подложен на ензимска редукција под дејство на редуктази и хидроксистероид дехидрогенази поради присуството на двојна врска (помеѓу C4 и C5) и двете кето-групи (на позиции C3 и C20).[8]


Надворешни врски Уреди

 • Kimball JW (2007-05-27). „Progesterone“. Kimball's Biology Pages. Архивирано од изворникот на 2008-06-18. Посетено на 2008-06-18.
 • „Progesterone Resource Center“. PMS, Menopause, and Progesterone Resource Center. Oasis Advanced Wellness, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2008-06-18.
 • Infertility - possible Treatments and Causes Архивирано на 17 декември 2008 г.
 • Ovulation and How it happens, Triggers and How to Help it Occur Архивирано на 17 декември 2008 г.
 • General discussion document on Progesterone, its uses and applications

Литература Уреди

 1. Pauli GF, Friesen JB, Gödecke T, Farnsworth NR, Glodny B (2010). „Occurrence of Progesterone and Related Animal Steroids in Two Higher Plants“. J Nat Prod. doi:10.1021/np9007415. PMID 20108949.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 2. Allen WM (1935). „The isolation of crystalline progestin“. Science. 82 (2118): 89–93. doi:10.1126/science.82.2118.89. PMID 17747122.
 3. Butenandt A, Westphal U (1934). „Zur Isolierung und Charakterisierung des Corpusluteum-Hormons“. Berichte Deutsche chemische Gesellschaft. 67: 1440–1442. doi:10.1002/cber.19340670831.
 4. Hartmann M, Wettstein A (1934). „Ein krystallisiertes Hormon aus Corpus luteum“. Helvetica Chimica Acta. 17: 878–882. doi:10.1002/hlca.193401701111.
 5. Slotta KH, Ruschig H, Fels E (1934). „Reindarstellung der Hormone aus dem Corpusluteum“. Berichte Deutsche chemische Gesellschaft. 67: 1270–1273. doi:10.1002/cber.19340670729.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. 6,0 6,1 Falcone, Tommaso; Hurd, William W. (2007). Clinical Reproductive Medicine and Surgery. Elsevier Health Sciences. стр. 22–. ISBN 978-0-323-03309-1. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 7. Cupps, Perry T. (20 February 1991). Reproduction in Domestic Animals. Elsevier. стр. 101–. ISBN 978-0-08-057109-6. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 8. 8,0 8,1 8,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid14667980.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid558037.
 10. Dowd, Frank J.; Johnson, Bart; Mariotti, Angelo (3 September 2016). Pharmacology and Therapeutics for Dentistry. Elsevier Health Sciences. стр. 448–. ISBN 978-0-323-44595-5. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 11. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pmid16112947.
 12. Aufrère MB, Benson H (June 1976). „Progesterone: an overview and recent advances“. Journal of Pharmaceutical Sciences. 65 (6): 783–800. doi:10.1002/jps.2600650602. PMID 945344.