Прва македонска кошаркарска лига 1995/96

Првата македонска кошаркарска лига 1995/96 - 4. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1995/96
ТВ МТВ
Конечни места
Првак Годел Работнички (4. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром (2. финале)
1994/95
1996/97

Персонал уреди

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички   Марин Докузовски   Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром   Лазар Лечиќ
Деликатес

Извор:[1]

Разигрување уреди

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
  Македонија
5 Илија Боцевски Центар   Македонија
6 Атанасов   Македонија
7 Душан Боцевски Центар   Македонија
8 Борис Нешовиќ Крило   Македонија
9 Џолев   Македонија
10 Марко Ивановиќ Центар   Сојузна Република Југославија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек   Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
  Македонија
13 Срѓан Станковиќ Центар   Македонија
14 Емил Рајковиќ Крилен центар   Македонија
Николче Петрушев   Македонија

Победник во
Првата лига 1995/96
 
Работнички 4. титула

Главен тренер

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. МТВ (29 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (KUP NA RM 1996)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 7 април 2020.

Надворешни врски уреди