Прва македонска кошаркарска лига 1994/95

Првата македонска кошаркарска лига 1994/95 - 3. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1994/95
ТВ МТВ
Конечни места
Првак Годел Работнички (3. титула)
Вицепрвак Деликатес (2. финале)
1993/94
1995/96

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички   Марин Докузовски[1]   Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром   Миодраг Балетиќ[2]
Деликатес   Александар Књазев[1]

Извор:

Разигрување

уреди

Победнички состав

уреди

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
  Македонија
5 Илија Боцевски Центар   Македонија
7 Душан Боцевски Центар   Македонија
8 Зоран Јовановиќ Центар   Сојузна Република Југославија
9 Николче Петрушев   Македонија
10 Марко Ивановиќ Центар   Сојузна Република Југославија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек   Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
  Македонија
13 Срѓан Станковиќ Центар   Македонија
14 Перо Блажевски Крило   Македонија
15 Борис Нешовиќ   Македонија

Победник во
Првата лига 1994/95
 
Работнички 3. титула

Главен тренер

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 МТВ (22 март 2020). „KOCANI DELIKATES - GODEL RABOTNICKI“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 6 април 2020.
  2. МТВ (9 април 2020). „GODEL RABOTNICKI - MZT“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.

Надворешни врски

уреди