Куп на Македонија во кошарка 1996

Купот на Македонија 1996 - 4. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Градски Парк во Скопје. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Куп на Македонија 1996
Детали за турнирот
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
ПрвакМЗТ Аеродром (1. титула)
ВицепрвакГодел Работнички (3. финале)
1995
1997

Место на одржување

уреди
Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 1,400

Турнир

уреди

Полуфинале

уреди
1996 [1] Годел Работнички 86, Деликатес 80    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: -, -
1996 [1] МЗТ Аеродром 78, Жито Вардар 58    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: -, -

Финале

уреди
1996 [1] Годел Работнички 64, МЗТ Аеродром 69    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Судии: Марјан Стојовски, Зоран Златевски
МТВ
Четвртини: 36-28, 28-41
Пое: - Пое: В. Стефанов 19
Победник во
Купот на Македонија 1996
МЗТ Аеродром 1. титула

Признанија

уреди

Извор:[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 МТВ (29 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (KUP NA RM 1996)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 31 март 2020.

Надворешни врски

уреди