Прасдорф (германски: Prasdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Прасдорф
Поглед кон Прасдорф
Поглед кон Прасдорф
Поглед кон Прасдорф
Грб на Прасдорф
Прасдорф во рамките на Германија
Прасдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Матијас Гнаук (СДП)
Основни податоци
Површина 4,77 км2
Надм. височина 20 м
Население 439 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24253
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Прасдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°22′N 10°18′E / 54.367° СГШ; 10.300° ИГД / 54.367; 10.300

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)