Попов Рид (Берово)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Попов Ридградиште од доцноантичкото време. На северната периферија на Берово се издига низок рид кој има зарамнето плато со димензии од 270 x 150 метри. Видливи се остатоци од темелите на бедемот, а се среќава и множество фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и друго. Биле пронајдени римски и рановизантиски монети, од кои неколку се откупени за Музејот на Македонија.[1]

Попов Рид is located in Македонија
Попов Рид
Местоположба на Попов Рид во Македонија
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069