Пашајлов Преслап (Берово)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Пашајлов Преслапнаселба од доцноантичкото време. На 5 километри од Берово, се среќаваат фрагменти од доцноантичка керамика, питоси и градежен материјал. Најдени се и римски монети.[1]

Пашајлов Преслап
археолошко наоѓалиште
Пашајлов Преслап is located in Македонија
Пашајлов Преслап
Местоположба на Пашајлов Преслап во Македонија
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069