Линако (Берово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Линако

Карта

Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Берово
Општина Берово
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Линаконаселба од доцноантичкото време. Се наоѓа на северниот крај на вештачкото езеро, 8 километри оддалечено од Берово. На простор од околу 200 x 200 метри се среќаваат фрагменти од римска керамика, питоси и градежен материјал, а во горниот дел се забележуваат темели од објекти.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069