Поле (Беловиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Поле


Местоположба 42°07′33″N 21°06′20″E / 42.12583° СГШ; 21.10556° ИГД / 42.12583; 21.10556
Основни податоци
Место Беловиште
Општина Јегуновце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Поле — археолошко наоѓалиште т.е. населба од доцниантичкото време во тетовското село Беловиште[1][2]. Таа се наоѓа на 2,5 км јужно од селото и се гледаат остатоци од поголема селска населба-викус. Со орањето на нивите на површината е исфрлен голем број фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и кршен камен.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Алексова Б., 1959, 225
  2. Српски етнографски зборник (српски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.