Округот Пеќ (албански: Komuna e Pejës; српски: Пећки округ) — еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Пеќ и округот опфаќа три општини.

Rajoni i Pejës
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
СедиштеПеќ
Површина
 • Вкупно1,365 км2 (0,527 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно174,235
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Поштенски број30000
Рег. таб.03
Општини3
Населени места118

ОпштиниУреди

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Пеќ 96,450 603 160 14
Исток 39,289 454 86.5 50
Клина 38,496 308 125 54
Округ Пеќ 174,235 1,365 127.6 118

Етнички групиУреди

Number %
Вкупно 174,235 100
Албанци 161,345 92.6
Бошњаци 4,948 2.8
Роми 6,627 3.8
Срби 624 0.35
Горанци 189 0.1
останато 501 0.3

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди