Милутин Шошкиќ (роден во на 31 декември 1937 година, во Пеќ) — поранешен фудбалски голман и тренер.

Милутин Шошкиќ
Лични податоци
Полно име Милутин Шошкиќ
Роден на 31 декември 1937(1937-12-31)(86 г.)
Роден во Пеќ, Кралство Југославија
Држава Југославија Југославија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција голман
Младинска кариера
1948–1955 Партизан Партизан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1955–1966 Партизан Партизан 177 (1)
1966–1971 Келн Келн 65 (0)
Репрезентација
1959–1966 Југославија Југославија 50 (0)
Раководител на екипите
1972 ОФК Белград ОФК Белград
1977 ОФК Белград ОФК Белград
1979–1990 Партизан Партизан (помошник)
1993–2006 САД САД (тренер на голманите)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Животопис уреди

Роден е во метохиското село Јабланица покрај градот Пеќ, од татко Јеремије, кралски официр и мајка Радунка, како четврто дете во семејството. Родоначелникот на фамилијата Шошкиќ, води потекло од Братоножиќи, во почетокот на 18 век се преселил во Улотина, а еден огранок од семејството подоцна отишол да живее во Јабланица. Израснал во патријахало семејство. Вторатата светска војна ја поминал во прогонство во Пеќската патријаршији.[1]

Играчка кариера уреди

Фудбал започал да тренира со 11 година во Црвена звезда во, у која играл околу пола године, ама поради малото недоразбирае околу стадионот [2], одлучил кариерата да ја продолжи во Партизан каде и го поминал најголемиот дел од својата кариера.[3]

Наводи уреди

  1. „Милутин Шошкић, наопако дете“. zurnal.rs. Спортски Журнал. 15 април 2012. Архивирано од изворникот на 2018-02-25. Посетено на 14 октомври 2013.
  2. „Милутин Шошкић: За све сам захвалан фудбалу“. pravda.rs. Правда. 1 јуни 2012. Посетено на 14 октомври 2013.
  3. „Легенде: Милутин Шошикић“. sport.blic.rs. Спорт - Блиц. Архивирано од изворникот на 13 август 2013. Посетено на 14 октомври 2013.