Пархим (германски: Parchim) — град во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на округот Лудвигслуст-Пархим. Исто така, градот претставува административно седиште и на општинската заедница Пархимер Умланд, иако не е член на истата.

Пархим
Градското собрание во Пархим
Градското собрание во Пархим
Грб на Пархим
Пархим is located in Германија
Пархим
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градоначалник Бернд Роли (СДП)
Основни податоци
Површина 124,49 км2
Надм. височина 50 м
Население 17.773 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19370
Повик. бр. 03871
Портал www.parchim.de
Местоположба на градот Пархим во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°25′N 11°50′E / 53.417° СГШ; 11.833° ИГД / 53.417; 11.833Координати: 53°25′N 11°50′E / 53.417° СГШ; 11.833° ИГД / 53.417; 11.833

Во градот е роден славниот војсководец и фелдмаршал Хелмут фон Молтке Постариот (1800-1891), кому му е подигнат споменик во 1876 г. Градот бил основан околу 1210, а еден дел од семејството на војводата на Мекленбург престојувала во Пархим во текот на XIV век. Започнал да се развива во текот на XVI век, но ова било уништено при Триесетгодишната војна.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди