Павлос Мелас (општина)

Општина Солунски Залив
Δήμος Παύλου Μελά
Dimos Pavlou Mela - Central Macedonia.svg
Општината Павлос Мелас во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 72 005 (2001)
Седиште: Ставруполи
Нас. места: 3
Пошт. бр.: 564
Пов. бр.: 2310-60 до 69
Портал: pavlosmelas.gr

Павлос Мелас (грчки: Δήμος Παύλου Μελά, Димос Павлу Мела) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Опфаќа три населби во Солун, а административен центар е Ставруполи, создадено во XX век од грчки бегалци од Мала Азија.

Населени местаУреди

 
Поранешната општина Лембет на картата на некогашниот округ Солун.

Општината Павлос Мелас е создадена на 1 јануари 2011 со обединување на општините Ставруполи, Лембет и Кара Усеин по законот „Каликратис“.[1]

Наречена е по офицерот Павлос Мелас (1870-1904) — деец грчката вооружена пропаганда во Македонија (т.н. „Борба за Македонија“), познат по неговите потфати за истребување на Македонците и македонштината, кој важи за голем национален херој во Грција.

Општинска единица ЛембетУреди

Според пописот од 2001 г., општината Лембет (Δήμος Ευκαρπίας) имала 6 598 жители и опфаќала само едно населено место — солунската населба Лембет (Ευκαρπία, Евкарпија).

 
Поранешната општина Кара Усеин на картата на некогашниот округ Солун.

Општинска единица Кара УсеинУреди

Според пописот од 2001 г., општината Кара Усеин (Δήμος Πολίχνης) имала 36 146 жители и опфаќала само едно населено место — солунската населба Кара Усеин (Πολίχνη, Полихини).

Поранешна општина СтавруполиУреди

 
Поранешната општина Ставруполи на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Ставруполи (Δήμος Σταυρουπόλεως) имала 41 653 жители и опфаќала само едно населено место — солунската населба Ставруполи (Σταυρούπολη). новосоздадено

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.