Неаполи-Сикјес

општина во Солун, Егејска Македонија
Општина Неаполи-Сикјес
Δήμος Νεάπολης - Συκεών
Dimos Neapolis - Central Macedonia.svg
Општината Неаполи-Сикјес во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 86 417 (2001)
Седиште: Сикјес
Нас. места: 4
Пошт. бр.: 566
Пов. бр.: 2310-20 до 29 и 60 до 69
Портал: sykies.gr

Неаполи-Сикјес (грчки: Δήμος Νεάπολης - Συκεών, Димос Неаполис-Сикион) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Опфаќа четири населби во Солун, а административен центар е Сикјес.

Сите места во општината, освен Јуренџик, се создадени во XX век од грчки бегалци од Мала Азија.

Населени местаУреди

 
Поранешната општина Свети Павле на картата на некогашниот округ Солун.
 
Поранешната општина Сикјес на картата на некогашниот округ Солун.
 
Поранешната општина Неаполи на картата на некогашниот округ Солун.

Општината Неаполи-Сикјес е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Сикјес, Неаполи, Свети Павле и Јуренџик по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица ЈуренџикУреди

 
Поранешната општина Јуренџик на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Јуренџик (Δήμος Πεύκων) имала 6 434 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Јуренџик (Πεύκα, Певка).

Општинска единица НеаполиУреди

Според пописот од 2001 г., општината Неаполи (Δήμος Νεάπολης) имала 30 279 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Неаполи (Νεάπολη).

Општинска единица Свети ПавлеУреди

Според пописот од 2001 г., општината Свети Павле (Δήμος Αγίου Παύλου) имала 7 978 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Свети Павле (Άγιος Παύλος, Агиос Павлос).

Општинска единица СикјесУреди

Според пописот од 2001 г., општината Сикјес (Δήμος Συκεών) имала 41 726 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Сикјес (Συκιές, Сикиес).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди