Лембет

населба во Солун, Егејска Македонија
Ламбет
Ламбет во рамките на Грција
Ламбет
Ламбет (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Лембет или Лембед (грчки: Ευκαρπία, Евкарпија) — град во солунско село во Егејска Македонија, денес предградие на Солун. Населението се состоело исклучиво од Македонци сè до 1920-тите, кога било заменето со Грци дојдени од Мала Азија.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Верски објекти

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди