Корделио-Арманќој

општина во Солун
Општина Корделио-Арманќој
Δήμος Κορδελιού - Ευόσμου
Dimos Kordeliou - Central Macedonia.svg
Општина Корделио-Арманќој во областа Централна Македонија
Euosmos-plateia.JPG
Плоштадот во Арманќој
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 50 192 (2001)
Седиште: Арманќој
Нас. места: 2
Пошт. бр.: 552
Пов. бр.: 2310-34
Портал: evosmos.gr/

Корделио-Арманќој (грчки: Δήμος Κορδελιού - Ευόσμου, Димос Корделиу-Евосму) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа две предградија на градот Солун.

Населени местаУреди

 
Поранешната општина Нов Арманќој-Корделио на картата на некогашниот округ Солун.
 
Поранешната општина Арманќој на картата на некогашниот округ Солун.

Општината Корделио-Арманќој е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“.[1] со обединување на две стари општини: Нов Арманќој-Корделио (Елевтерио-Корделио) и Арманќој (Евосмос).

Општинска единица Нов Арманќој-КорделиоУреди

Според пописот од 2001 г., тогашната општина Арманќој-Корделио (Δήμος Ελευθερίου-Κορδελιού) имала 21 630 жители.

Општината е создадена во 1982 г. со обединување на две солунски населби — Нов Арманќој (Нео Елевтерио, Нео Харманќој) и Ново Корделио (Нео Корделио).

Општинска единица АрманќојУреди

Според пописот од 2001 г., тогашната општина Арманќој (Δήμος Ευόσμου) има 52 624 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Арманќој (Εύοσμος, Евосмос), која порано била македонско село.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди