Отрантска Врата

проток во Јонското Море

Отрантска Врата (албански: Kanali i Otrantos; италијански: Canale d'Otranto) — проток што ги поврзува Јадранското и Јонското Море Италија from Албанија. Во најтесниот дел кај Отрантскиот ’Рт (Палашија) источно од Саленто, протокот е широк само 72 км.[1] Протокот е наречен по италијанскиот град Отранто.

Отрантската Врата на карта

За време на Првата светска војна, протокот имал големо стратешко значење. Италија, Франција и Велика Британија во него сместиле лесни пловила, попречувајќи ѝ го влезот на Австроунгарската воена морнарица во Средоземното Море.

Истите барикади не можеле да се справат со германските подморници кои успешно напаѓале во Јадранот и Средоземното Море во текот на целата војна.[2]

Во денешно време протокот се соочува со голем број на нелегални имигранти кои албанската мафија ги криумчари на бродови.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Frank K. McKinney (2007). The Northern Adriatic Ecosystem: Deep Time in a Shallow Sea. Columbia University Press. стр. 29. ISBN 978-0-231-13242-8. Посетено на 6 март 2013.
  2. First World War - Willmott, H.P., Dorling Kindersley, 2003, стр. 186

40°13′10″N 18°55′32″E / 40.21944° СГШ; 18.92556° ИГД / 40.21944; 18.92556