Остриц (германски: Ostritz) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на граница со Полска, на левиот брег на Лужичка Ниса, 16 километри јужно од Герлиц.

Остриц
Грб на Остриц
Остриц is located in Германија
Остриц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Градоначалник Марион Пранге
Основни податоци
Површина 23 км2
Надм. височина 207 м
Население 2.257 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02899
Повик. бр. 035823
Портал www.ostritz.de
Местоположба на градот Остриц во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°0′53″N 14°55′56″E / 51.01472° N; 14.93222° E / 51.01472; 14.93222Координати: 51°0′53″N 14°55′56″E / 51.01472° N; 14.93222° E / 51.01472; 14.93222

Во неодамнешните години, градот станал познат за неговите напори за рециклирање и еколошката обновлива енергија.[2]

Исто така, во него се наоѓа и систерцискиот манастир од 13-от век, Опатија Свети Маринтал[3], која сè уште се наоѓа.

Еден интересен факт околу градот е околу географијата на неговата железничка станица, која се наоѓа во селото Крзевина. Таа е дел од железничката линија Герлиц-Цитау.

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)
  2. [1]
  3. [2]