Орлов Дол (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Орлов Дол


Местоположба 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

 водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

Орлов Долархеолошко наоѓалиште во штипската населба Ново Село. Претставува каптажа и водовод од римско време [1],[2]. Над црквата Св. Спас, на околу 150 м југоисточно, со изведување на градежни работи е откриена каптажа издлабена во карпа. Влезот бил заѕидан, со отвор во горниот дел, затворен со голема плоча. Има засводен ходник долг 10 м, широк 0,75 м и висок 1,80-2 м, ѕидан од делкани камени плочи. Најден е и дел од водоводна инсталација која се спушта кон коритото на реката Отиња.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. „Штип“. Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2020-08-24.