Орлов Дол (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Орлов Долархеолошко наоѓалиште во штипската населба Ново Село. Наоѓалиштето претставува каптажа и водовод од римско време [1],[2]. Над црквата Св. Спас, на околу 150 м југоисточно, со изведување на градежни работи е откриена каптажа издлабена во карпа. Влезот бил заѕидан, со отвор во горниот дел, затворен со голема плоча. Има засводен ходник долг 10 м, широк 0,75 м и висок 1,80-2 м, ѕидан од делкани камени плочи. Најден е и дел од водоводна инсталација која се спушта кон коритото на реката Отиња.

Орлов Дол
археолошко наоѓалиште
Орлов Дол is located in Македонија
Орлов Дол
Местоположба на Орлов Дол во Македонија
Местоположба 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° N; 22.18194° E / 41.73500; 22.18194Координати: 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° N; 22.18194° E / 41.73500; 22.18194
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип