Калимерово (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Калимерово


Местоположба 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калимерово археолошко наоѓалиште во штипската населба Ново Село. Претставува населба од доцноантичко време [1],[2]. Десно од коритото на Брегалница, пред шталите на ЗИК „Црвена ѕвезда“, погон Калимерово, се забележуваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, расфрлени на поголем простор. Темели од ѕидови на објекти се откриени и уништени уште во 1975-77 година со трасирањето на заобиколниот пат за Струмица. Според кажувањето на сопствениците на нивите, порано биле наоѓани бронзени монети и питоси.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. „Штип“. Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2020-08-24.