Орловица (Ракотинци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Орловица

Карта

Местоположба 41°55′33″N 21°25′40″E / 41.92583° СГШ; 21.42778° ИГД / 41.92583; 21.42778
Основни податоци
Место Ракотинци
Општина Сопиште
Тип

 населба


Период неолитско време
бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Орловицаархеолошко наоѓалиште во скопското село Ракотинци, Општина Сопиште. Претставува населба од неолитското, бронзеното и железното време, што сведочи за мошне раната населеност на ова место. Јован Трифуноски забележал предание меѓу месното население, во кое постои сеќавање дека на ова место постоел „град“ (градиште).[1]

Местоположба уреди

Се наоѓа на 2,5 км југоисточно од Ракотинци и на 2 км источно од с. Добри Дол, на самата атарска граница помеѓу овие две села. Лежи на мала висорамнина образувана на миоценско седло.[2]

Наоди уреди

На површина од околу 2 ха се пронајдени многубројни остатоци од керамика, камен, коска и куќен лепеж. По површината на плитко ораните ниви преовладуваат остатоци од бронзеното и железното време, додека кај подлабоко ораните ниви се забележува конгломерација на наоди од неолитското време.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Трифуноски Ф. Јован. „Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања“. Филозофски факултет, Скопје, 1958. стр.131
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 381. ISBN 9989-649-28-6.