Сатовча (општина)

(Пренасочено од Општина Сатовча)

Општина Сатовча — (бугарски: Община Сатовча) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Сатовча. Општината има 14 населени места со вкупно население од 16.003 жители (2015).

Општина Сатовча
Община Сатовча
Грб на Општина Сатовча
Грб
Местоположба во Пиринска Македонија Местополба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местополба во Бугарија
Satovcha Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСатовча
Управа
 • ГрадоначалникАрбен Мименов (ДПС)
Површина
 • Вкупна332,59 км2 (12,841 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно16.003
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Мреж. местоsatovcha.bg

ГеографиjaУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Сатовча со населените места

Општината има вкупно 14 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Поранешни

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди