Елешница (Разлошко)


Елешница — село во Општина Мехомија, Пиринска Македонија, во југозападниот дел на Бугарија.

Елешница
Елешница is located in Бугарија
Елешница
Елешница
Местоположба во областа
Елешница во рамките на Пиринска Македонија
Елешница
Местоположба на Елешница во Општина Мехомија и Благоевградската област
Координати: 41°52′N 23°31′E / 41.867° СГШ; 23.517° ИГД / 41.867; 23.517
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаМехомија
Површина
 • Вкупна66,156 км2 (25,543 ми2)
Надм. вис.&10000000000000761000000761 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1,424
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2782
Повик. бр.074207

Географија и местоположба

уреди
 
Поглед на селото

Селото Елешница се наоѓа во јужното подножје на северозападниот родопски масив Белаки и по двата брега на долното течение на реката Златарица, притока на Места. Оддалечено е 16 километри источно од Мехомија, 17 километри источно од Банско и 24 километри јужно од Јакоруда. Селото се наоѓа на надморска височина од 701 метар.

Историја

уреди

Покрај селото се открииени археолошки остатоци од населба која постоела уште во раниот неолит.

Покрај селото е откриена сребрена реликвија од VI век, а во ранохристијански натпис од месноста „Небуш“ се споменува локална црква, посветена на апостол Андреј Парвозани.[2]

Црквата „Свети Атанасиј“ е изградена во 1832 година.

Во 1889 година Стефан Верковиќ во неговата книга „Топографско-етнографски опис, Македонија“, Елешница е село со 260 македонски[3] куќи.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 1.650 жители, сите Македонци[3][5].

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Елешница е голема населба со намалување на бројот на население. Според пописот од 2011 година, во Елешница живееле 1.424 жители.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:[7]

националност број %
Бугари 1.356 95,2
Роми 12 0,84
Турци / 0
други 8 0,56
не се самоопределиле 3 0,21
не одговориле 45 3,16
Вкупно 1.424 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Елешница за периодот 1934-2011:[8]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 2.138 2.449 2.261 2.480 2.483 2.164 1.943 1.606 1.424

Во селото и околината живеат голем број Македонци, кои од страна на бугарската држава не се признаваат како посебна етничка заедница и голем дел од нив се запишуваат како Бугари.

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди
  • Ѓорѓи Поп-Атанасов (10 ноември 1940) - македонски теолог, професор и истражувач, историчар на книжевност, археограф, старословенист, доктор по филолошки науки и академик во МАНУ

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г. Ethnic composition, all places: 2011 census.
  2. Димитров, Димитър (2013). Християнските храмове по българските земи I-IX век. София: Фондация „Покров Богородичен“. стр. 173. ISBN 978-954-2972-17-4.
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Верковичъ, С.И. „Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“. СПб, 1889, стр. 234 – 235.
  5. Кънчов, Васил (1996) [1900]. „Разлогъ“. Македония. Етнография и статистика (бугарски) (II. изд.). София: Проф. М. Дринов. стр. 193.
  6. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  7. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  8. „Справка за населението на с. Елешница, общ. Разлог, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 12 јуни 2018. Посетено на 2018-02-04.