Опаљушка (Мала Црцорија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Опаљушка


Местоположба 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Основни податоци
Место Мала Црцорија
Општина Крива Паланка
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Опаљушкаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мала Црцорија. Претставува средновековна некропола. На исток од месноста Конопиште, на блага падина која зафаќа простор од 50 × 50 м се откриени повеќе гробови градени од камени плочи. Во еден од нив е најден керамички сад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069