Градиште (Мала Црцорија)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште


Местоположба 42°17′29″N 22°21′3″E / 42.29139° СГШ; 22.35083° ИГД / 42.29139; 22.35083
Основни податоци
Место Мала Црцорија
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мала Црцорија. Претставува градиште од доцна антика. На висок рид над селото се наоѓаат урнатини од градиште што зафаќа простор од 30 × 40 м. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 196, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069