Олдислебен

општина во Германија

Олдислебен (германски: Oldisleben) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Олдислебен
Место во Ан дер Шмике
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Олдислебен
Олдислебен is located in Германија
Олдислебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Место единици 2
Основни податоци
Површина 32,52 км2
Надм. височина 130 м
Население 2.196  (31 декември 2017)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06578
Повик. бр. 034673
Портал ОЗ Ан дер Шмике
Координати 51°18′32″N 11°10′20″E / 51.30889° СГШ; 11.17222° ИГД / 51.30889; 11.17222Координати: 51°18′32″N 11°10′20″E / 51.30889° СГШ; 11.17222° ИГД / 51.30889; 11.17222

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Олдислебен се наоѓа на реката Унштрут.

Општински единициУреди

Кон местото Олдислебен припаѓа и местото Заксенбург.

Надворешни врскиУреди