Озор (Долно Чичево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Озор


Местоположба 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028
Основни податоци
Место Долно Чичево
Општина Градско
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Озорнаселба од римското време во атарот на селото Долно Чичево, Македонија. На 4 километри југоисточно од селото, на површина од околу 4 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, како и големо количество градежен материјал. Во непосредната близина на наоѓалиштето се наоѓа чешма во која се вградени мермерни блокови - делови од архитектонска пластика.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.