Оберхолц (германски: Obernholz) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Обернхолц
Влезот во Ботендорф
Влезот во Ботендорф
Грб на Обернхолц
Обернхолц is located in Германија
Обернхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Месни единици 6
Градоначалник Вернер Родевалд (независен)
Основни податоци
Површина 37,82 км2
Надм. височина 84 м
Население 820 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Обернхолц во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°45′0″N 10°37′0″E / 52.75000° СГШ; 10.61667° ИГД / 52.75000; 10.61667Координати: 52°45′0″N 10°37′0″E / 52.75000° СГШ; 10.61667° ИГД / 52.75000; 10.61667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Обернхолц се наоѓа помеѓу природните паркови Дремлинг и Зидхајде.

Соседни општиниУреди

На југ и на запад општината се граничи со општините Шпракензел, Деделшторф и Ханкенсбител, на исток со градот Витинген и на север со округот Илцен.

Општински единициУреди

Општината е составена од следниве места:

  • Ботендорф
  • Штајмке
  • Швајмке
  • Ветендорф
  • Венторф
  • Виршторф

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди